Loeng Vaimne juhatus ja vaimne vanemlus idakiriku kogemuse põhjal

 Järgmine õigeusku tutvustav loeng toimub kolmapäeval, 14. detsembril algusega kl 17 

 

Püha Johannese kooli aatriumis 
 
Lektor: Irina Pärt, isa Toomas Hirvoja osalusel 

Vanemaks olemine on inimkonna jaoks keskse tähtsusega. Ei pea pikalt seletama, mida tähendab emaks või isaks olemine. Kuid lisaks bioloogilisele vanemlusele tunneb inimkond ka vaimulikku vanemlust.

 

Piibel räägib Vaimust sündimisest (Joh. 3:8). Kiriku iidne askeetlik traditsioon tunneb vaimse juhendaja, isa (ja ema) kuju - noviitsid otsisid juhatust kogenud mungalt või nunnalt (“abba” ja “amma”). Noviitsi ja vaimuliku juhendaja vahelised suhted olid sügavamad kui õpetaja ja õpilase suhted, neid võib iseloomustada kui vanema ja lapse vahelisi suhteid. See vana traditsioon on õigeusu maailmas jätkunud.

 

Dostojevski kujutas teoses “Vennad Karamazovid” üht sellist kloostrivanakest, “staarets” Zossimat. Dostojevski on vaimset vanemlust defineerinud nii: “staarets on see, kes võtab su hinge ja tahte enda hinge ja tahtesse”. Zossima prototüübiks olid tegelikult eksisteerinud inimesed - mungad, nunnad ja kogudusepreestrid.

 

Ka meie päevil otsivad inimesed vaimset juhatust, kuid mitte alati õnnestunult.  Tekivad praktilised küsimused, kuidas võib vaimse vanemluse mõistmine ja kogemine aidata kaasa meie enda kasvamisele kiriku liikmete, õpetajate ja vanematena? Kohtumisel räägime vaimse juhatuse teoloogilistest alustest, toome näiteid kiriku ajaloost konkreetsete isikute kaudu.
 
Kõik on teretulnud!
EnglishEstonianFrenchGermanGreekItalianPortugueseRomanianRussianSpanish