Andekate noorte saladus

Jõulukuu alguses pani Püha Johannese Kooli kogukonnal hinge helisema kultuurifestival, kui argipäeva hommikuid alustasime noorte muusikaliste- ja etenduskunstiliste etteastetega ning kooliruumid löödi üles õpilaste kunstitöödega. Hoogu kultuurifestivalile andsid noored ka meediatiimina, kes lõid piiratud võimalustest hoolimata professionaalse otseülekande, mis lõi pahviks kogu koolipere. Mõtisklesime õpetajatega ja noortega, mis kultuurifestivalil osalemine noortelt eeldab, mida õpetab ning kuidas noorte andekust toetada.

XVII kultuurifestivali kontserdil astusid teiste seas üles ligi 40 andekat pillimängijat, vanuseliselt pea kõikidest lendudest. Instrumentidest olid esindatud klaver, flööt, kitarr, viiul, kannel ja isegi tšello. Meie huvikooli muusikaruumi koordinaator, Tatjana Kozlova-Johannes selgitas tööd, mida esinemine õpilaselt nõuab: “Isegi väga lühike esinemine kultuurifestivalil nõuab osalejalt suurt kokkuvõtmist ja võimet keskenduda pingelises olukorras. See tähendab valmidust võtta riski, sest esinemine võib ebaõnnestuda isegi siis, kui osaleja on seda väga põhjalikult ette valmistanud. Oskus esineda ja laval olla ei teki tegelikult ühe, kahe ega kolme korraga. Seda enam tuleks tunnustada igaüht, kes võtab julgust esineda oma elu esimesi kordi. Kuid esinemine ise on tegelikult vaid jäämäe tipp." 

"Esinemise taga on mitu kuud kestnud töö, igapäevane harjutamine, tohutu enesedistsipliin, eneseületamine, lihvimine ja täiustamine,” sõnas Tatjana. 

Kultuurifestivali eel said kokku meediahuviga noored, et anda neile võimalus oma huvi arendada ja rakendada - nii festivali raames kui ka koolielu kajastamiseks tulevikus. Lapsevanemad kirjeldasid seda kui tiigrihüpet distantsilt osalemiseks. Huvikooli juht, Maria Juurmaa kirjeldas: “Meediatiimile andsime vaid õnge, milleks oli riigi toetuse eest soetatud üksikud vahendid. Kala õppisid nad ise püüdma. Aga seda ei osanud me ette näha, et nad lõpuks lausa vaalajahile asuvad.” 

Noorte endi sõnul oli suurimaks väljakutseks piiratud tehnilised võimalused - samas ka suurim õpikogemus tuli just probleemidele lahendusi otsides ja erinevaid lahendusviise katsetades. 

Kultuurifestivali peakorraldaja, aga ka viiuliõpetaja ja lapsevanem, Karin Sarv tõi välja, et nii formaalsema pilliõppe kui ka noortealgatuse puhul on lapsevanema ja õpetaja rollis ühine joon:

“Oluline on õpilast toetada ilma teda “kasti surumata”, et mitte kärpida tema lendu, sest see võib olla kõrgem, kui sa kõrvaltvaatajana arvata oskad,” ütles Karin.

Ta võttis kultuurifestivali igati edukalt kokku: “Emotsioonid on ülevad! Noorte panus, ülesastumiste ja korraldamise toega, on hindamatu väärtusega! Minu jaoks olid kirsiks tordil meie noored teadustajad, kes konsterdi orkestreerimise enda peale võtsid ning oma püüdlikuse ja siirusega kultuurifestivalile just selle õige ilme andsid.”

Meediatiimi abil sündinud ülekande järelvaatamine: 1. päev2. päev3. päev, 4. päev, 5. päev
Meediatiimi fotod.
Õpetaja Oleg Shvaikovsky fotod.

Meediatiimi projekti "Meediahuviliste noorte heaks" toetas Haridus- ja Noorteamet. 

 • id 713:
  • Unable to get image properties for images/fb_pildid/FB-https://ww.jpeg
  https://www. Loe edasi
 • Rõõmustame teie silma veel ka II klassi perelaagri hetkedega Pranglilt. Loe edasi
 • FB Toredad hetked III k
  Toredad hetked III klassi perelaagrist möödunud nädalavahetusel Viljandimaal. Loe edasi
 • FB Täna käis 3 T käsitö
  Täna käis 3 T käsitöötunnis külas jaapanlanna Ayuko Moria, õpetamas origamikunsti. Loe edasi
 • FB Neljanda klassi õnni
  Neljanda klassi õnnis õuesõppepäev looduse, Elu elusa õpiku rüpes. Loe edasi
 • FB Üksikasjalikum üleva
  Üksikasjalikum ülevaade neljandate perelaagrist telkidega Lõuna-Eestis - pildid väikestest ja suurtest, vihmast ja päikesest, veest ja liivast, konnadest ja pajupillidest. Loe edasi
 • FB Neljanda klassi nelj
  Neljanda klassi neljas perelaager. Loe edasi
 • FB Üle-eelmisel nädalav
  Üle-eelmisel nädalavahetusel said me kooli esindajad Liivika Simmul ja Irina Pärt sooja vastuvõtu ja rikastava kogemuse osaliseks külastades La Traccia kooli Itaalias. Loe edasi