Ekraanivaba päev peredele

Püha Johannese kooli poolt loodud Tervikliku hariduse fond kutsub peresid 22. septembril liituma ekraanivaba päevaga.

Kogukondlik algatus innustab üheks päevaks loobuma ekraanidest, et üheskoos peatuda ja mõista, millist rolli mängivad digitaalseadmed meie ja meie laste elus.

“Kõigis suhetes on kesksel kohal kontakt ja tähelepanu. Neid on vaja ka selleks, et laps suudaks keskenduda ja uusi teadmisi omandada,” ütles Püha Johannese kooli direktor ja ekraanivaba päeva eestvedaja Liivika Simmul. “Õpetajatena näeme, et nutiseadmed võistlevad laste tähelepanu nimel. Mõistlik ekraanikasutus aitab aga nii suurtel kui ka väikestel jääda iseenda peremeheks, säilitada võime eristada olulist ebaolulisest, märgata inimest enda kõrval, luua ja hoida suhteid kõige elusaga.”

Kampaania algatajad, Püha Johannese kooli õpetajad ja lapsevanemad leiavad, et uus ajastu esitab vanematele uusi keerukaid väljakutseid. Kuigi elame vabade inimestena vabal maal, oleme üha enam aheldatud ekraanide ja suhtlusvõrgustike kütkeisse. Infotehnoloogia arengud on aset leidnud sedavõrd kiires tempos, et meil lihtsalt puudub kogemus, kuidas kaitsta kahjulike mõjude eest ennast ja oma lapsi, kes on eriliselt haavatavad.

Ekraanivaba päeva kampaania eesmärk on mõista läbi jagatud kogemuse, kui puhastav on olla ilma digitehnoloogia pideva sekkumiseta, märgata, mis juhtub siis, kui jätta tähelepanuta meilid, sotsiaalmeedia meeldetuletused ja televiisor ning käia selle asemel hoopis looduses, lugeda raamatut, mängida mänge, koos süüa teha ja lihtsalt olla. Algatajad usuvad, et ekraanivaba päeva kogemus kutsub end kordama, muutes meie lapsed tervemaks ja kodud õnnelikumaks.

Ettevõtmisega seotud põhjalikumat infot leiab Tervikliku hariduse fondi kodulehelt fond.pjk.ee. Seal asub ka kampaani alamleht, mille blogis on oodatud kõik jagama oma kogemusi digivabadest hetkedest, nagu ka ekraanivabast päevast. Oma pihtimused on juba kirja pannud mitmed Püha Johannese kooli lapsevanemad, näiteks tarkvaraettevõtte Nortal juhatuse liige Oleg Shvaikovsky, kooli hariduskeskuse juht Irina Pärt ning ajakirjanik Merle Liivak. Inspiratsiooniks on saidile kogutud ka põnevaid artikleid inimese ja tehnoloogia vahekorrast.

Ekraanivaba päeva looja Tervikliku hariduse fond toetab tasakaalustatud ja tervikliku hariduse arengut ning tõstab ühiskonna teadlikkust sellest.